Ring the Bell for Gender Equality”

« wróć

Konferencja „Ring the Bell for Gender Equality” w której uczestniczyłam,  była częścią międzynarodowej inicjatywy, celem której jest wezwanie społeczeństwa do podjęcia działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn.

 

Wydarzenie zebrało przedstawicieli organizacji międzynarodowych, reprezentantów misji dyplomatycznych, regionalnych i krajowych CEOs, liderów opinii i ekspertów. Tematem przewodnim konferencji była implementacja standardu etycznego oraz etyczne przywództwo jako narzędzie zabezpieczania praw kobiet w organizacji.

 

Prowadząc liczne działania w tym kierunku dla moich klientów oraz liderek i liderów w ich organizacjach wypracowałam dla nich 5 kluczowych działań, które rekomenduję, jako dobre kroki do budowania wsparcia dla kobiet.

 

5 kluczowych zachowań Liderki budującej swój kapitał biznesowy!

1. PRIORYTET BUDOWANIA RELACJI

Postaw sobie priorytet budowania relacji. Pamiętaj, że nie robisz interesów z firmą, robisz interesy z ludźmi, których lubisz i którym ufasz. Dlatego ważne jest, by budować sieć kontaktów z kobietami, które Cię inspirują, od których możesz się czegoś nauczyć, ale także z takimi, które podzielają Twoje wartości i mogą się dużo nauczyć od Ciebie. 

 

Sprawdź swój kalendarz - komu poświęcasz swój czas? Czy on odzwierciedla Twoje wartości? Wszystkie jesteśmy bardzo zajęte i wciąż mamy jeszcze tak wiele do zrobienia a mimo to często zbyt dużo bezcennego czasu marnujemy na aktywności, które w żaden sposób nie są dla nas wartościowe i na znajomości, które zabierają nam energię, zamiast ją dawać z ludźmi wiecznie narzekającymi, interesownymi czy zadufanymi w sobie. 

 

Jeśli szukasz nowej pracy lub chcesz awansować w swojej karierze - rozmawiaj z ludźmi. Nastaw radar na życzliwe, empatyczne i inspirujące kobiety. Żadnej zdrowej relacji nie zbudujemy, przesuwając jedynie palcem po będąc przyklejonymi do swoich smartfonów. Trzeba na to zaplanować czas.

2. SIEĆ KONTAKTÓW

Miej świadomość, że budowanie wspierającej sieci kontaktów jest procesem ciągłym. Jest zadaniem długoterminowym, które nigdy się nie kończy. Fakt, że tutaj uściskasz czyjąś rękę i dasz swoją wizytówkę, a tam ktoś uściśnie twoją i da swoją wizytówkę prowadzi cię tylko do tego, że lądujesz jedynie ze stosem wizytówek na biurku. 

 

Aby nawiązać i utrzymywać ważne relacje przy życiu, należy je pielęgnować. Dawaj, zanim zaczniesz brać. Szukaj ludzi, których podziwiasz. Poproś o radę i kontynuuj. Angażuj się w ważne dla ciebie inicjatywy.

 

3. INNE KOBIETY

Wzmacniaj i doceniaj inne kobiety. Dostrzegaj ich zalety, kompetencje, talenty, siłę. Kobiety chcą, lubią i umieją się odwdzięczać. W odróżnieniu od mężczyzn kobiety raczej nie wstydzą się tego, że kiedyś były w tarapatach - wdzięczność i sympatia dla ludzi, którzy im wtedy pomogli, zostaje na długie lata. Mężczyżni mają częściej tendencję do odcinania się od ludzi, którzy byli świadkami ich porażek, bo nie chcą by ktoś lub coś przypominało im ten trudny czas. 

 

Kiedy pomagasz innej kobiecie się rozwijać, zwykle korzysta na tym wiele osób wokół tej osoby. Jeśli widzisz, że twoja współpracowniczka, koleżanka z pracy wykonuje świetną robotę, przyznaj to, mów o tym głośno. Powiedz o tym swojemu szefowi, jej szefowi, innym współpracownikom. Często na początku może się wydawać, że doceniając i komplementując inne kobiety, odwracasz uwagę od siebie, ale w rzeczywistości pokazujesz swoją siłę i życzliwość, udowadniasz swoim zachowaniem, że jesteś osobą wspierającą i umiesz grać zespołowo i jesteś (lub możesz być) inspirującą liderką, która buduje wokół siebie zaufanie, i która czuje się wystarczająco bezpiecznie, aby chwalić innych. Poczucie własnej wartości, życzliwość i pokora to bardzo sile magnesy przyciągające ludzi do ciebie.

4. KRĄG WSPARCIA

Starannie buduj swój prywatny, bliski krąg wsparcia i szybkiego reagowania. Czy masz wokół siebie bliskie ci kobiety, które zawsze będą przy tobie, gdy będziesz ich potrzebować? Kto byłby twoim oparciem, gdybyś: miała wypadek, zapadła na ciężką chorobę, doświadczała przemocy, stała się ofiarą przestępstwa, rozwodziła się, potrzebowała nagle się wyprowadzić i szukała na kilka tygodni schronienia, szukała uczciwej porady lub chciałbyś przegadać najważniejsze decyzje biznesowe? 

 

Jeśli chodzi o taki bliski krąg gotowy do pomocy i poświęceń, to pamiętaj, że często dostajesz to, co sama dajesz. Zastanów się, czy nie masz wokół siebie kobiet, które obecnie potrzebują jakiejś konkretnej pomocy i którym ty mogłabyś zaoferować swoje wsparcie? 

5. RELACJE ZAWODOWE

Kobiety są wciąż stosunkowo rzadko promowane i awansowane przez szefów mężczyzn i być może dobrym pomysłem jest, by im to zrekompensować, rozwijając silne relacje zawodowe z innymi kobietami i tam, gdzie to my mamy wpływ dostrzegać i awansować kobiety. W firmach, w których pracujemy, zachęcajmy kobiety by się wzajemnie wspierały, by się od siebie uczyły, by siebie wzajemnie rekomendowały. Rozejrzyj się i zastanów się, kogo chcesz w twoim zespole, a kto już dziś powinien twój zespół zostawić bo jest gotowy do pójścia wyżej?

Madeleine Albright powiedziała kiedyś „W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom”.

 

Ja wolę sparafrazować jej przesłanie żeby brzmiało tak:   

„Kobiety, które wspierają inne kobiety tworzą sobie znacznie lepsze miejsce na ziemi i nie muszą czekać na nagrodę w niebie”.

 

 

IWONA GOLONKO, CEO MARONEY

MENTORKA FUNDACJI LIDEREK BIZNESU, BCC KOBIETY INSPIRUJĄ

 

Informacje o wydarzeniu (klik) 

Film z wydarzenia (klik)

GALERIA Z WYDARZENIA 2020.03.06